Hızlı Erişim

EĞİTİM FAKÜLTESİ

FAKÜLTEMİZDE TÜRK EĞİTİM TARİHİ SERGİSİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Üniversitemizde Öğretmenler Günü kapsamında düzenlenen “Türk Eğitim Tarihi” sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Eğitim Fakültesinde düzenlenen programa Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fikri Balta ve Prof. Dr. Tevfik Noyan, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin, Eğitim Fakültesi Dekan V. Dr. Öğr. Üyesi Tolga Aktürk, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Hasan Hüseyin Mutlu, akademik ve idari personel, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Serginin açılış konuşmasını gerçekleştiren Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Hasan Hüseyin Mutlu, “Öğretmenlik yalnızca bir meslek değil aynı zamanda bir sanattır. Bizlere emanet edilen koskocaman hayallerdir, o hayaller usta ellerde işlenir gün gelir güzel ülkemizin geleceğine dönüşür. O usta ellerde büyük insan olur.” diye konuştu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan, “Bizler ‘Bana bir harf öğretinin 40 yıl kölesi olurum’ anlayışından gelen bir dinin mensuplarıyız.  ‘Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır’ diyerek bizlere büyük bir görev verilen bir neslin evlatlarıyız. Günümüzde ülkelerin en önemli gücü, eğitim sürecinde edindiği bilgiyi, bilim, teknoloji, eğitim gibi birçok alanda etkin kullanabilen nitelikli bireyler yetiştirmekle ölçülmektedir. Bu bağlamda eğitime yapılan her türlü yatırımın aynı zamanda ülkemizin geleceğine yapıldığı inancını taşımaktayım. Hepimizin yetiştirdiği nesillerle gurur duyan öğretmenler olması ümidiyle sergide emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, tüm öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının ‘Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fikri Balta, “Öğretmenlik yeni neslin yetişmesinde büyük etkisi olan gurur verici bir meslektir. Öğretmenler, ülkenin kalkınmasında, nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesinde, toplumdaki barışın ve huzurun sağlanmasında, bireylerin sosyalleşerek toplumsal hayata hazırlanmasında ve ülkenin kültürel mirasının genç kuşaklara aktarılmasında önemli sorumluluklar üstlenmektedir. Bunun için nesillerin en iyi şekilde yetiştirtilmesi adına çok ciddi projelerin hazırlanması gerekmektedir. Bu vesile ile serginin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eder, tüm öğretmenlerin ‘Öğretmenler Günü’nü kutlarım.” şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilmesiyle Ordu Üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde Dr. Öğr. Üyesi Sanem TABAK tarafından yürütülen “Eğitime Giriş” dersini alan Okul Öncesi Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Fen Bilgisi Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği 1.sınıflarında okuyan 200 öğrencimizle “Türk Eğitim Tarihi”ni konu alan bir sergi düzenlenmiştir. Bu sergi kapsamında Eğitim Fakültesi öğrencilerimiz Hunlar, Göktürkler, Uygurlar, Karahanlılar, Selçuklular, Osmanlı Devleti ve Cumhuriyet dönemlerindeki eğitim anlayışlarını temsil eden özgün maket ve modeller hazırlamışlardır. Ayrıca Doç. Dr. Şenol SEZER danışmanlığında Çağdaş Eğitim Kulubü tarafından gerçekleştirilen  “Geçmişten Günümüze Eğitim” konulu fotoğraf sergisi düzenlenmiştir. Sergide ayrıca Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğrencileri tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi.


Eklenme Tarihi : 04-12-2018 12:59:31